Jak rozpoznać czerwone flagi w związku?
O czerwonych flagach w relacjach romantycznych mówi się coraz częściej. Mają one oznaczać toksyczne zachowania, które mogą rozwinąć się w przyszłości do poważnych problemów. Rozpoznawanie ich u kogoś jest dość proste, problematyczne staje się za to patrzenie krytycznie na swój związek. Przeważnie nie chce się dostrzegać, że druga osoba, którą się kocha, może przyczyniać się do gorszego samopoczucia. Jeszcze gorzej jest, jeśli samemu tworzy się czerwone flagi.
Szukaj sygnałów, które niepokoją Cię w innych relacjach
Bardzo często ocenia się zachowanie partnerów naszych znajomych na czerwone flagi. Przełóż posiadaną już wiedzę na swój własny związek. W tym celu trzeba zastanowić się, czy twoje obawy i problemy pasują do tego, jak opisywali swoje wątpliwości twoi przyjaciele. Bardzo często zamyka się na taką możliwość, ale jeśli w swoich opowieściach słyszysz podobne sformułowania albo tłumaczysz partnera w taki sam sposób, to dla Ciebie znak, że faktycznie możesz mieć do czynienia z czerwonymi flagami. Niech związki twoich znajomych będą dla Ciebie mapą, która pomoże Ci określić, jak daleko od czerwonych flag leżą dane zachowania.
Zawsze bierz pod uwagę kontekst sytuacji
W jednym momencie jakieś zachowanie może być czerwoną flagą, w innym będzie to zupełnie naturalne działanie wywołane określonymi bodźcami. Oceniając daną sytuację, zawsze bierz pod uwagę kontekst. Może się bowiem okazać, że nadaje on sens konkretnemu działaniu, które rozumiesz. Czerwona flaga to takie zachowanie, które jest dla Ciebie krzywdzące lub szkodliwe i nie ma żadnego uzasadnienia. Jeśli ktoś krzyczy na Ciebie, żeby poinformować Cię o zbliżającym się zagrożeniu, nie jest to nic dziwnego, ale kiedy taki sposób komunikacji przenosi się do codzienności, może być objawem niszczących się relacji. Zawsze trzeba dostrzegać tę granicę.
Podejdź do sprawy subiektywnie
Część czerwonych flag można uznać za obiektywne, ale wiele takich nie będzie. Osoba toksyczna może przyjąć strategię przygotowaną pod konkretnego partnera, która będzie go raniła, ale jednocześnie nie wzbudziłaby negatywnej reakcji nikogo innego. Z tego powodu zawsze należy w pierwszej kolejności zastanowić się, jak dane zachowanie wpływa na Ciebie i twoją samoocenę czy samopoczucie. Twoi znajomi mogą podpowiedzieć Ci, co zrobiliby na twoim miejscu, ale nie zawsze możesz na nich w tej kwestii polegać. Jeśli czujesz, że coś nie jest dla Ciebie, to jest to odczucie subiektywne, ale nie oznacza, że jest mniej wartościowe, niż przeżycia uznane za obiektywnie toksyczne.