Jak rozmawiać z innymi o swoim rozwodzie?

Rozwód

Rozwód to poważna sprawa. Nie tylko sami musimy się z nim pogodzić, ale do tego wypadałoby poinformować o nim wszystkie osoby, na które może to wpłynąć, w tym naszych bliższych znajomych czy rodzinę. To nie będzie łatwe zadanie, tym bardziej że ciągle są w nas emocje, które mogą znaleźć ujście w najmniej spodziewanym momencie. Sprawna i jasna komunikacja w tym wypadku jest kluczem do sukcesu.

Mów wprost, żeby zostać zrozumianym


Rozmawianie o rozstaniach często skłania nas do ukrywania nieprzyjemnych faktów i unikania nazywania rzeczy po imieniu. W przypadku tak poważnej sprawy jak rozwód nie wolno nam iść na skróty. Każda osoba, która powinna zostać o nie poinformowana, powinna dokładnie wiedzieć, co się teraz dzieje. Nie mów, że coś nie jest pewne, kiedy od dawna masz to ustalone. Nie dawaj swoim krewnym nadziei na to, że twoja sytuacja się poprawi, kiedy doskonale wiesz, że rozwód jest pewny. Jeśli pozwolisz im na domysły, będą dalej przekazywać nieprawdziwe informacje, a do tego nie powinniśmy dopuścić.

Nie wyciągaj prywatnych spraw na światło dzienne


Kiedy informujesz o rozwodzie, nie musisz wchodzić w prywatne szczegóły. Niestety bardzo często ta osoba, która mówi pierwsza, stara się nastawić przeciwko swojemu byłemu partnerowi swoich bliskich. Jest jednak za wcześnie, żeby mówić o tym, dlaczego się rozstaliście, czyja to była inicjatywa albo kto zawinił mocniej. To są wasze prywatne sprawy, a jeśli druga osoba nie chce, żebyśmy się nimi z kimś dzielili, to dopóki do końca się nie rozdzielicie, nie ma sensu tego robić. To tylko zaogni konflikt i sprawi, że pojawią się niechciane stronnictwa. Znacznie lepiej będzie dać sobie odetchnąć i wszystko przemyśleć.

Nie oceniaj swojej byłej drugiej połówki


Podobnie jak w przypadku mówienia o prywatnych sprawach, nie powinniśmy oceniać publicznie naszego partnera. To normalne, że zdenerwował się, kiedy powiedziałaś, że chcesz odejść albo, że nie chce płacić alimentów, tylko domaga się równej opieki. To nie są rzeczy, które można przedstawiać jako wady. Czy chcesz, żeby twój partner opowiadał podobne rzeczy swoim znajomym? Nawet jeśli tak robi, to nie oznacza, że od razu jest to mniej złe. Pamiętaj, że rozwód musi przebiec sprawnie. Im więcej spięć, tym większa szansa, że sprawa będzie ciągnęła się latami, a tego nikt nie chce.